Obvestila 2018-06-05T10:50:14+00:00

Vabilo za udeležbo na Barbarinem sejmu 2018

V soboto, 1. decembra 2018, bo v Mežici ponovno potekal Barbarin sejem, ki ga prirejamo v spomin na rudarsko tradicijo našega kraja ter v počastitev svete Barbare – zavetnice rudarjev.

Prijavite se tako, da izpolnite prijavnico, ki se nahaja v priponki BARBARIN SEJEM 2018 VABILO  in pošljete:

–  po pošti na naslov: KOMUNALA MEŽICA d.o.o., Trg svobode 1, Mežica ali po

–  e-pošti na naslov: tajnistvo.komunala@mezica.si

Zadnji rok za prijavo je 25.11.2018. Prijave po tem datumu NE bodo več mogoče!

Vabljeni!

Najem športne hale za sezono 2018/2019

Spoštovani,

bliža se novo obdobje 2018/2019, zato vas obveščamo, da v kolikor je interes koriščenja športne hale za sezono 2018/2019, prosimo oddajte vlogo za podelitev terminov do ponedeljka, 3. 9. 2018.

Vlogo lahko pošljete ali prinesete osebno na naš naslov Komunala Mežica d.o.o., Trg svobode 1, 2392 Mežica ali pa jo pošljete na elektronski naslov tajnistvo.komunala@mezica.si

By |

Prekinjena oskrba s pitno vodo Stržovo

Komunala Ravne in Komunala Mežica obveščata vse porabnike pitne vode na območju Stržova, da zaradi obnavljanja obstoječega vodovodnega omrežja ne bo pitne vode v četrtek, 21. 6. 2018, predvidoma od 8. do 14. ure. Hvala za razumevanje.

Svetovni dan voda – 22. marec

Voda je nenadomestljiva naravna dobrina, je nujno potrebna za življenje in je vir številnih človekovih dejavnosti. Od nje sta odvisna kakovost našega bivanja in obstoj življenja samega. Zato je zelo pomembno, kakšno vodo pijemo in kako z njo ravnamo.

Ker danes obeležujemo SVETOVNI DAN VODA  želimo tudi v Komunali Mežica opozoriti, kako pomembno vlogo in vpliv ima voda kot naravna dobrina za naša življenja. Letos je Svetovni dan voda potekal v znamenju iskanja naravnih rešitev izzivov z oskrbo z vodo v 21. stoletju. Iskanja bolj trajnostnih in stroškovno učinkovitih pristopov, ki bodo pomagali uravnovesiti vodni cikel in hkrati tudi zadovoljiti potrebe po vodi za vse večjo svetovno populacijo. Letošnja tema svetovnega dneva voda je: »Voda za naravo/Narava za vodo«.

Poškodovani ekosistemi vplivajo na količino in kakovost vode, ki je nujno potrebna za naša življenja. Zavedati se moramo, da več kot 2,1 milijona ljudi na svetu nima dostopa do varne pitne vode. Kar 80 odstotkov vse odpadne vode, ki nastane v družbi, pristane v naravi, brez da bi bila pred tem ustrezno obdelana ali ponovno uporabljena. Zaskrbljujoč podatek, ki mu namenjamo premalo pozornosti, je tudi, da je kmetijstvo danes, predvsem z namakalnimi sistemi, odgovorno za več kot 70 odstotkov  svetovnih vodnih izgub.

Ker je cilj trajnostnega razvoja do leta 2030 vsem omogočiti enakopraven dostop do vode in  urediti sanitarne težave, bo potrebno poskrbeti tudi za bolj trajnostno gospodarjenje z vodnimi viri.

Kaj so naravne rešitve, ki lahko pripomorejo k reševanju teh težav? Združeni narodi vidijo rešitev v izboljšanju in nadgraditvi tradicionalne, sive infrastrukture v zeleno.

Nadgraditev v zeleno infrastrukturo na primer pomeni:

• s pomočjo »naravnih mokrišč«, torej rastlin in prsti, ki imajo naravne zadrževalne in absorpcijske sposobnosti, zmanjševati količine meteornih voda, ki odtečejo in vstopajo v kanalizacijske sisteme in se kasneje izlivajo v jezera, reke in potoke;
  • z ohranjanjem agrikulture na njivah in poljih, ki zemljo ščitijo pred izsuševanjem, ali z zasaditvijo novih rastlin in dreves, je mogoče zmanjšati onesnaževanje in odtekanje vode s kmetijskih površin;
  • s povezovanjem poplavnih  površin z rekami in potoki je mogoče ublažiti učinke podnebnih sprememb, na primer zmanjšati pogostost in intenziteto poplav.

Tovrstne izboljšave pogosto prinašajo koristi, ki presegajo tiste vezane na vodo. Naravna mokrišča, ki se uporabljajo za obdelavo odpadnih voda, lahko na primer hkrati zagotovijo biomaso za proizvodnjo energije, izboljšajo biotsko raznovrstnost, ustvarijo rekreacijske prostore, z njimi pa se odprejo tudi nova delovna mesta.